Home / Genel / Yağ Filtreleri motorun ömrü için önemli etkendir
yag-filtre

Yağ Filtreleri motorun ömrü için önemli etkendir

Yağ Filtreleri

Yağ filtreleri, kirlenmiş yağları ve motor çalıştığı sürece aşınmadan dolayı oluşan parçacıkları, motor ve transmisyondan uzak tutmak için kullanılır. Karbon zerrecikleri, toz ve pislikler, motorun çalışması anında yağa karışabilirler. Bu yabancı maddelerin bir kısmı kartere çöker, yağ süzgeci ve tapa mıknatısı tarafından tutulur. Daha küçük zerreler ise yağlama sistemine karışmadan filtre tarafından süzülerek sisteme zarar vermeleri önlenir. Motor yağlama sisteminin en önemli parçalarından biri olan yağ filtresi, motor yağının içinde bulunan dispersan katığının, motor içinde bulunan gelen korozyon ve zararlı maddeleri toplayarak karter dışında biriktirdiği yerdir.Bütün içten yanmalı motorlarda yağ filtresi mevcuttur. Hem filtrenin, hem de motorun mekanik ömrü açısından motora uygun yağ ve bu yağa uygun filtre kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca etkin bir filtreleme için yağın sıcaklığı da çok büyük önem arzetmektedir.

Yağ Filtreleri Teknik Bilgileri

Motorlarda kullanılan yağların temel görevleri;

  • Motorun hareketli parçalarının yağlanması sağlamak
  • Sürtünme kayıpları ve aşınmayı önlemek
  • Karbon atıklarının birikmesine engel olmak
  • Pistonların soğutulmasını sağlamak
  • Yanma sırasında oluşan yanma asitlerini nötralize ederek etkisiz hale getirmek ve asitlerden gelen aşınmaları en aza indirmektir.

Check Also

polen-filter

Polen filtresi klimasını uzun ömürlü yapar

Polen filtresi Klima sistemi olan araçlarda, dışarıdan süzülen havanın kabin içine aktarılmadan önce filtrelenmesini sağlayan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir